The Woolverstone Project
Schools and Youth Groups
Login
USERNAME:
PASSWORD:
Solution Graphics
Our Details
Alton Water Sports Centre Ltd
Holbrook Road
Stutton
Suffolk
IP9 2RY

Tel: 01473 328408



Dinghy Racing Results

produced using swlogo40


List by year:
Show past series for this year


The Frostbite Series 2018

Races held: Weekly

Probably the most popular race series in the UK at this time of year. Fox's Chandlery are again sponsoring our Frostbite Series.

This is an 18 race series with 2 races being held back-to-back each Sunday from 7th January to 4th March 2018 (weather permitting).

Series boat storage available at £30 for visitors.



Full race series
Full race series by fleet
The Frostbite Series 2018 race 107 January 2018 11:00
The Frostbite Series 2018 race 207 January 2018 12:30
The Frostbite Series 2018 race 314 January 2018 11:00
The Frostbite Series 2018 race 414 January 2018 12:30
The Frostbite Series 2018 race 521 January 2018 11:00
The Frostbite Series 2018 race 621 January 2018 12:30
The Frostbite Series 2018 race 728 January 2018 11:00
The Frostbite Series 2018 race 828 January 2018 12:30
Frostbite Series 2018 race 904 February 2018 11:00
Frostbite Series 2018 race 1004 February 2018 12:30
Frostbite Series 2018 race 1111 February 2018 11:00
Frostbite Series 2018 race 1211 February 2018 12:30
Frostbite Series 2018 race 1318 February 2018 11:00
Frostbite Series 2018 race 1418 February 2018 12:30
Frostbite Series 2018 race 1525 February 2018 11:00
Frostbite Series 2018 race 1625 February 2018 12:30
Frostbite Series 2018 race 1704 March 2018 11:00
Helm / crew / sail no.fleetclubclasspypointsoverall
Noah Fitzgerald

27061
Slow AWSC TOPPER 1347 114.0
Bea Green

9321
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 123.0
Lucie Nunn

9994
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 108.0
Richard Townley

33091
Slow AWSC TOPPER 1347 83.0
James Deaton

47426
Slow RHYC TOPPER 1347 83.0
Hazel Whittle

9983
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 40.0
Phoebe Willcocks

3789
Slow AWSC RS FEVA XL 1240 54.0
Jack Oakley

2612
Slow WALDRINGFIELD SC RS TERA PRO 1364 27.0
Charlotte Leigh

9982
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 39.0
Katy Lloyd

10003
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 124.0
Thomas Davey

6163
Slow RHYC OPTIMIST 1665 137.0
Cameron Bowdel

5754
Slow RHYC OPTIMIST 1665 152.0
Phoebe Willcocks

2148
Slow AWSC RS TERA SPORT 1432 153.0
Ethan Davey

10051
Slow WALDRINGFIELD SC CADET 1428 157.0
James Russell

2086
Slow RHYC RS TERA PRO 1364 167.0
Harry Laws

2385
Slow AWSC RS TERA SPORT 1432 172.0
Jake Parker

5590
Slow ?? OPTIMIST 1665 180.0
Helm / crew / sail no.fleetclubclasspypointsoverall
Harry Chatterton

9369
Medium AWSC 420 1110 250.0
Luke Farthing

2184
Medium ?? OK 1104 250.0
Kristian Sjoberg

201
Medium ?? FINN 1045 235.0
Lainey Terkelsen

5405
Medium AWSC 420 1110 231.0
Allan Burrell

2
Medium THORPE BAY SC FINN 1045 227.0
Paul Aldridge

5665
Medium SOLO 1143 207.0
Dan Patten

45
Medium WPNSA FINN 1045 187.0
Jennifer Huff

1906
Medium AWSC STREAKER 1132 206.0
Dave Hearsum

5616
Medium AWSC SOLO 1143 181.0
Vicky Broomfield

13763
Medium MAYLANDSEA BAY SC GP14 1133 186.0
Robert Townley

442
Medium AWSC SOLUTION 1087 170.0
Robert Campbelll-Gray

2036
Medium AWSC SCORPION 1040 156.0
Harry Pynn

2520
Medium WALDRINGFIELD SC LARK 1070 159.5
Will Patten

52
Medium AWSC FINN 1045 154.0
Lawrence Crispin

65
Medium STONE SC FINN 1045 126.0
Gavin Johnson

88
Medium AWSC K1 1068 93.0
Adrian Pells

728
Medium HARWICH TOWN SC FINN 1045 58.5
Glen Enkel

2477
Medium MAYLANDSEA BAY SC LARK 1070 62.5
Didge Everett

691
Medium HARWICH TOWN SC FINN 1045 78.0
Pete Kyne

5717
Medium BRIGHTLINGSEA SC SOLO 1143 92.0
Cara Bland

55398
Medium AWSC 420 1110 41.0
Tom Stewart

3544
Medium RHYC NATIONAL 12 1064 47.5
Matthew Taylor

1164
Medium AWSC RS AERO 5 1120 40.0
Robert Deaves

10
Medium WALDRINGFIELD SC FINN 1045 31.0
Helm / crew / sail no.fleetclubclasspypointsoverall
Robert Shufflebottom

163149
Laser AWSC LASER 1097 227.0
Nickolas Willcocks

63959
Laser LASER 1097 240.0
George Finch

193562
Laser RHYC LASER 1097 184.0
Simon Hewitt

188639
Laser RHYC LASER 1097 185.0
Harry Chatterton

198755
Laser WALDRINGFIELD SC LASER 1097 206.0
James Head

167598
Laser FELIXSTOWE FERRY SC LASER 1097 220.0
Mark Schofield

206805
Laser BRIGHTLINGSEA SC LASER 1097 223.0
Martin Hawkes

52334
Laser WALDRINGFIELD SC LASER 1097 157.0
Jacob Miller

1
Laser AWSC LASER RADIAL 1139 169.0
David Reason

135820
Laser HARWICH TOWN SC LASER 1097 180.0
Alexander Davey

132110
Laser RHYC LASER 1097 114.0
Joshua Davies

191236
Laser BRIGHTLINGSEA SC LASER 4.7 1200 145.0
Clive Quantrill

166650
Laser WALDRINGFIELD SC LASER 1097 98.5
Heidi Wright

169868
Laser HPYC/WFYC/RHYC LASER RADIAL 1139 109.0
Euan Harris

198991
Laser ?? LASER RADIAL 1139 110.5
Daniel Hart

135407
Laser SHOTLEY SC LASER 1097 97.0
Ed Swain

125614
Laser FELIXSTOWE FERRY SC LASER RADIAL 1139 94.0
Tom Kyne

126117
Laser BRIGHTLINGSEA SC LASER 1097 84.0
Rheanna Pavey

206365
Laser AWSC LASER RADIAL 1139 39.0
Graham Ireland

152492
Laser RHYC LASER 1097 27.0
Benjamin Reason

201478
Laser AWSC LASER RADIAL 1139 36.0
Harry Wallhead

189632
Laser AWSC LASER 1097 36.5
Cameron Harris

208207
Laser ?? LASER 1097 36.5
Helm / crew / sail no.fleetclubclasspypointsoverall
Ian Miller

1305
Fast AWSC PHANTOM 999 172.0
Frances Gifford

3676
Fast RANELAGH SC MERLIN-ROCKET 981 174.0
Tom Adams

335
Fast DEBEN YC RS 300 973 175.0
Simon Cox

3467
Fast AWSC MERLIN-ROCKET 981 193.0
Ian Sharps

3712
Fast BURGHFIELD SC MERLIN-ROCKET 981 170.0
Ian Pavey

1279
Fast AWSC PHANTOM 999 156.0
Mark Peak

346
Fast AWSC RS 300 973 168.0
Edward Evans

443
Fast BRIGHTLINGSEA SC RS 300 973 144.0
Ben Clegg

1279
Fast BRIGHTLINGSEA SC PHANTOM 999 154.0
Paul Church

1415
Fast AWSC PHANTOM 999 127.0
Adrian Coatsworth

1448
Fast AWSC PHANTOM 999 121.0
Josh Richardson

545
Fast RS 300 973 123.0
Bob Peak

352
Fast AWSC RS 300 973 118.0
Robert Ford

351
Fast AWSC RS 300 973 94.0
Ian Hearsum

438
Fast AWSC RS 300 973 71.0
Jonathan Pulfer

1378
Fast ?? PHANTOM 999 68.0
Robert Portway

1334
Fast AWSC PHANTOM 999 40.0
Adam Peak

35
Fast AWSC RS 300 973 39.0
Ben Clegg

3746
Fast BRIGHTLINGSEA SC MERLIN-ROCKET 981 30.0
Matthew House

1432
Fast AWSC PHANTOM 999 26.0
Helm / crew / sail no.fleetclubclasspypointsoverall
Mark Smith

681
Asymmetric AWSC RS 400 942 260.0
Max King

2315
Asymmetric ?? RS 200 1047 260.0
Issy Taylor-Jones

833
Asymmetric RHYC RS 200 1047 244.0
Michael Gifford

1421
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 235.0
Mark Smith

572
Asymmetric AWSC RS VAREO 1085 232.0
Cara Bland

1247
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 223.0
Barry Garrod

628
Asymmetric DYC RS 400 942 212.0
Oli Harris

1168
Asymmetric AWSC RS 400 942 208.0
Alistair McHardy

1070
Asymmetric AWSC RS 200 1047 187.0
Seb Balch

1262
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 190.0
Alexander Bell Jones

1247
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 203.0
Geofrey Mayhew

1180
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 151.0
Diana Pipe

1218
Asymmetric RNSA RS 200 1047 150.0
Edward Roberts

529
Asymmetric AWSC RS 200 1047 129.0
Penny Gillett

641
Asymmetric RHYC RS 200 1047 102.0
Jamie Whittle

674
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 98.0
Graham Seabrook

783
Asymmetric DEBEN YC LASER VAGO XD 1074 92.0
Andrew Nunn

1182
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 70.0
Ben Alexander

1142
Asymmetric DEBEN YC RS 200 1047 68.0
Adam Fuller

433
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 58.0
Ian Videlo

1155
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 47.0
David Conlon

1126
Asymmetric BRIGHTLINGSEA SC RS 200 1047 19.0
Eddie Bridle

1338
Asymmetric BRIGHTLINGSEA SC RS 200 1047 43.0
Ed Gibbons

1253
Asymmetric BRIGHTLINGSEA SC RS 200 1047 34.0
Stephen Videlo

1447
Asymmetric WALDRINGFIELD SC RS 200 1047 10.0
Frostbite Series 2018 race 1804 March 2018 12:30
Notices
Shopping Cart
Latest News
Latest Events
Series Results
Below are the results of the last race series to take place:

The Frostbite Series 2018


Start date:
Sun 07/01/2018
No. races:
18
Races held:
Weekly
Last race:
Sun 18/02/2018 Time: 12:30